Wednesday, December 10, 2008

Dolaze Geminidi.

U noci izmedju 13. i 14. decembra ocekuje nas kulminacija meteorskog pljuska Geminidi. Pri optimalnim uslovima, za vreme ove meteorske kise, se moze videti preko 100 meteora za sat vremena, ali s obzirom da ce te noci Mesec biti pun i da ce se nalaziti bas u sazvezdju Blizanci (Gemini), odakle i "izviru" ovi meteori, uslovi ce biti daleko od optimalnih. Bez obzira na to (a i na to da postoji dobra sansa da se ne izvedri do 13. uvece) trebalo bi biti moguce uociti one najsjanije.

Gde gledati: ovog puta je lako - gledati ka Mesecu. Imajte na umu da ce Mesec zaseniti veci deo manje sjajnih meteorija, tako da ne bi bilo lose "sarati" pogledom :)

Kad gledati: Od sumraka, do svitanja.

LINK za vremensku prognozu za Beograd

Monday, December 1, 2008

Okultacija Venere Mesecom

Uhvatih par slika ove lepote sa mojim Fuji S5600

Ovako je pocelo:

A onda je pao mrak:
Malo pojasnjenje....U sredini je ocigledno Mesec, levo je Venera i samo sto nije zasla za Mesec. Nazalost, umesto Venere Mesec je zasao za oblak, pa nisam uspeo da uhvatim "kontakt". Jupiter je gore desno.

Saturday, November 29, 2008

Svemirski wallpaperi


Klickuci na dugme STUMBLE u mom toolbaru naleteo sam na ovaj LINK.
Sta pametno reci, gomila wallpapera na temu "Svemir".

Friday, November 28, 2008

Kanadski meteor

U petak ujutro veoma sjajan meteor je zasijao iznad Edmontona (Kanada). Andy Bartlett je uspeo i da ga uslika
Slika je "uhvacena" sa Canon A510

A policijska kamera je zabelezila i video:

Steta sto neka kamera nije zabelezila reakciju policajca :)

Da, dolazimo iz Svemira

Pre nekog vremena astronomi su javili da su otkrili kockice RNK u medjuzvezdanom prostoru u kom se formiraju zvezda u Mlecnom putu. Kako stvari stoje, ovaj molekul je u drustvu sa svim ostalim kockicama od kojih ce kasnije nastati zvezde i planete, sto baca malo vise svetlosti na poreklo zivota na Zemlji.
Radi se o vrsti secera koji ulazi u sastav RNK (Glycolaldehyde). Otkriven je u regionu G31.41+0.31 na 26 000 svetlosnih godina udaljenosti.
Ovo je znacajno zbog toga sto je ovaj region lociran dovoljno daleko od centra Mlecnog puta, da izbegne smrtonosnu radijaciju, tako bi eventualni "potomci" ovog molekula imali dobru sansu da prezive. Druga stvar je sto je, izgleda, ovaj molekul u cest u ovakvim formacijama, sto znaci da se organski molekuli mogu formirati tamo gde ima zvezda.

http://sciencenow.sciencemag.org/cgi/content/full/2008/1126/2

Friday, January 4, 2008

A jel si pogodio vazduh?

Kako stvari stoje, izgleda da ce najpoznatiji proslogodisnji asteroid ipak promasiti Mars. Nemam trenutno precizne brojke, ali sansa za udar je otprilike 3.5% posto. Nazalost svih nas astronoma amatera i profesionalaca (a i novina zeljnih senzacija), izgleda da ipak necemo prisustvovati ovoj predstavi.
A mozda i hocemo?
Ako neko igra loto, moze da se kladi na udar :) i da se seti onoga "Do i feel lucky?"